Ceza Avukatı

Bir ceza soruşturmasının şüphelisi ya da bir ceza kovuşturmasının sanığı durumunda olmak için mutlaka kriminal bir çevreye mensup olmak gerekmez. Bazen karıştığınız bir trafik kazası, bazen arkadaşınızın, cebinde uyuşturucu taşıyan arkadaşıyla ortak bir araç içinde olmak, bazen satılması için galeriye bıraktığınız aracınızın ölümlü bir yağma (gasp) suçunda kullanılması gibi kontrolünüz dışında gelişen olaylar sizi hiç beklemediğiniz bir anda hem de Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık durumuna sokabilir. Bu durumlarda en ihtiyacınız olan kişi iyi bir ceza avukatıdır.

Peki kimdir bu iyi ceza avukatı? Eskilerin deyimiyle “ipten adam alan! Avukat” nerededir? Böyle kritik bir durumda güveneceğiniz avukatınızı nasıl seçeceksiniz? Bunun kriteri var mıdır yada nelerdir? Avukatınız sizi gerçekten ceza almaktan kurtaracak mıdır? Ya da bir ceza yargılamasında avukatınızın etkisi ne kadardır?

Öncelikle ve kesinlikle tavsiyem, avukatınız daha önce ceza yargılamalarına katılmış olmalıdır. Çok sanıklı davalarda birlikte duruşmaya girdiğimiz, az sayıda da olsa bazı sanık müdafilerinin usul hakkında bilgisi olmadığına, yılların ceza avukatı bazı meslektaşlarımızın dosyaya hazırlanmadan celseye katıldıklarına üzülerek şahit oldum.

Ceza yargılamasında sözlü yargılama esastır. Yazılı savunma verilebilmekle birlikte hakim yada heyet üzerinde olumlu etki yaratacak olan sözlü savunmadır. Sözlü savunma denince tabi ki aklınıza eli cebinde, jüri önünde ağdalı laflarla konuşan Amerikan filmlerindeki avukatlar gelmesin. Maalesef ki bizim ceza yargılama sistemimizde avukatlara sözlü müdafaa için çok uzun süre verilmemektedir. Bunun en büyük sebebi de müdafilerin etkin sözlü savunma yapmakta ısrarcı olmaması veya bu savunmadan müdafinin imtina etmesidir.

Ceza Yargılamasında Avukatınızın Fonksiyonu

Ceza AvukatıCeza yargılamasını kendi takip eden ve yatarlı ceza alıp temyiz için bana başvuran bir çok sanıkta aynı hatalı düşünceyi gördüm. Hepsi sanki sözleşmişçesine, “ zaten olayda benim suçum yoktu ki, olayları net olarak anlattığımda hakim de beni anlayacaktı, her şey ortadaydı, nasıl ceza aldım anlamadım ama olayın ciddiyetini geç de olsa kavradım, insan kendi ameliyatını kendi yapmamalıymış şimdi farkına vardım ” diyerek hatalarını dile getirmişlerdir. Ceza tehdidi altında olduğunuz yargılama sebebi yada isnat edilen suç ne olursa olsun yargılamayı bir ceza avukatıyla yürütmeniz şarttır. Belki o an aldığınız ceza ertelenmiştir ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması sebebiyle hakkınızdaki ceza açıklanmamıştır. Fakat hayatınızı hiç etkilemeyeceğini düşündüğünüz bu ceza, yıllar sonra çok büyük bir şirkete yaptığınız iş başvurusunda ya da bir memuriyet mülakatında karşınıza dev bir kara leke olarak çıkacaktır. Oysa bir ceza avukatıyla takip etmiş olsanız belki de beraat edeceğiniz bu dava için artık yapılacak bir şey yoktur.

Sadece daha az cezalı suçlar için değil çok daha ciddi ve uzun hapis cezayı gerektiren suçlar için de avukatın fonksiyonu çok fazladır. Avukat kimi dosyalarda bir dedektif gibi çalışmak zorundadır. Görgü şahitlerini, kamera kayıtlarını bulmak ve mahkemeye ulaşmasını sağlamak bazen avukata kalan görevlerdir. İyi bir ceza avukatı özel uzmanlık isteyen bilirkişi konularından gelen raporları mutlaka başka uzmanlarla birlikte incelemelidir. Burada bir davada yaşadığımız bir tecrübeyi nakletmek isterim. Müdafisi olduğum sanığın kullandığı araca çarpan motosiklet sürücüsü hafif sıyrıklarla atlattığı kaza neticesinde tedbiren hastaneye götürülmüş, hastanede de herhangi bir bulguya rastlanmadığı için taburcu işlemi yapılırken birden düşmüş ve ölmüş. İlk gelen bilirkişi raporunda yaşadığı kazanın hastayı heyecana sürükleyip kalp krizi geçirmesine sebep oldu denilmiş. Sanık hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten dava qçılmış. Otopsi raporunu okuduğumda bir çok kimyasal maddeye rastladım ve bunların sara ilaçlarında kullanılan ilaçların etken maddesi olduğunu yaptığım araştırmalar sonucu buldum. Aslında kişi var olan hastalığından dolayı ölmüştü ve bu durum ortaya çıkmayacaktı.

Her zaman dediğim gibi, elbette düzelecek ve elbette yapılacak mutlaka bir şeyler daha vardır. Ceza tehdidi altında olduğunuz suçlama ne olursa olsun hazırlayıp ve yapacağımız etkin savunmayla içinde bulunduğunuz durumdan çok daha iyi bir duruma gelmeniz için yapılabilecek olanın en iyisini yapacağımızdan emin olmanızı isteriz. Ceza davalarında bu kadar iddialı olmamızın sebebi de aldığımız başarılı sonuçlardır.