Kentsel Dönüşüm Avukatı

Kentsel Dönüşümde Avukata İhtiyaç Var mı?Kentsel Dönüşüm Avukatı

Kentsel Dönüşüm deyince bir çoklarının aklına eskiyen evlerinin müteahhide verilerek yenilenmesi gelmektedir. Düz mantıkla bakıldığında temelde doğru fakat detayda eksik olan bu kavramın başta hukuki olmak üzere bir çok incelikleri vardır. Bu sürecin mutlaka ama mutlaka bu konuda uzman bir avukatla yürütülmesi gerekmektedir. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun ana amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve çevre arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere tavsiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir.

Sahip olduğunuz binanızda kentsel dönüşüm kapsamında bir yenileme düşünüyorsanız, henüz daha karar aşamasından itibaren kentsel dönüşüm konusunda uzman bir avukata ihtiyaç duymaktasınız demektir.

  •  Kentsel Dönüşüm Kararının Alınması
  •  Binanın Risk Tespit Onayı ve Raporun Kesinleşmesi
  •  Raporun Tapuya Şerhi
  •  İnşaat Şirketi ile En Avantajlı Sözleşmenin İmza Edilmesi
  •  Binayı Tahliye Etmeyen Dükkan yada Evlerdeki Kiracı yada Mal Sahiplerinin Tahliyesi
  •  İnşaatın Sözleşmeye Uygunluğunun Denetimi
  •  İnşaatta Kullanılan Malzemelerin Teknik Şartnameye Uygunluğunun Denetimi

Yukarıda bazı ana başlıklarda topladığımız bu konularda hukuki destek almadan yol almak hele hele internetten elde edilen derme çatma bilgilerle hak aramaya ve korumaya çalışmak sizleri telafisi mümkün olmayan hatalara sürükleyebilir.

Riskli Yapı Kararı Aldığım Binamdaki Bazı Kiracılar Binayı Tahliye Etmiyor.

Profesyonel hukuki destek almadan yola çıkan ve bu sorunla karşılaşıp bize başvuran bir çok müvekkilimizin binalarını tahliye ederken gerçekten çok önemli tespitlerimiz oldu. Çünkü İstanbul’un büyük ilçe belediyeleri bile böyle bir durumda yetkili yada görevli olduklarını bilmiyorlardı. Görüştüğümüz bir çok yetkili bu konuyla ilk kez karşılaştıklarını söyleyip konunun çözümünün başka kamu kuruluşlarında olduğunu iddia etmekteydiler. Bu konudaki bilgi ve tecrübemiz çok kısa zamanda müvekkillerimizin binalarının yıkıma hazır hale gelmesini sağlamıştır.

Binaların kanun gereği elektrik, doğalgaz ve sularının kesilmesi gerekmektedir. Siz de, binayı tahliye etmeyen kiracıyı belki de bu yolla zorlarım diye düşünürken, ilgili kurumların bina da oturan var abonelikleri sonlandıramam dediğinde çileden çıkmaya hazır olun. inanılmaz bir mantık çıkmazıyla karşı karşıya geleceksiniz. Çünkü elektrik, su, doğalgaz bağlantıları kesilmeden yıkıma başlayamayacaksınız. Diğer taraftan da yıkmadan kesemem diyen kurumlar önünüze tahliyeye olmayan kiracıların koruması gibi karşınızda dikilecektir.

Müteahhit Firma Mevcut İmar Planını Aşarak Çok Daha Fazla Daire yada Para Verebileceğini Söylüyor, Sözleşmeyi İmzalasak Ne Kaybederiz ki?

Özellikle arsa değeri çok yüksek olan yerlerde müteahhit firmalar arsa sahiplerini ikna etmek için zaman zaman gerçek olmayan ya da yerine getiremeyecekleri vaatler vermektedirler. Sözleşmelere de vaat ettikleri inşaat oranı için gerekli imarı alamadıkları taktirde de sözleşmenin geçersiz olacağını ve de arsa sahiplerinden bir talepleri olmayacağını yazmaktadırlar. Bu durumda bir kaybının olmayacağını düşünen arsa sahipleri de sunulan cazip teklifi kaçırmamak için belki de “ya tutarsa” şeklinde bir düşünceyle imzalamaktadırlar. Peki gerçekten bu sözleşmeler görüldüğü kadar masum mudurlar? Nasıl bir hak kaybına uğrarsınız?

Öncelikle bir örnekle şunu belirtelim ki, hemen yan arsanızda yapılmış olan 15 katlı bir bina sizin de arsanıza 15 katlı bir bina yapmanıza hak tanımaz. Değişmiş olan imar planına, yanımda emsal var diyerek itiraz edemezsiniz. Belediyelerin o anki imar planının izin verdiği oranı geçme imkanınız yoktur. Başta zaman kaybı ve hayal kırıklığı olmak üzere burada anlatmak istemediğimiz bir çok olumsuzluk ve zarar tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz.

Tüm bu durumlarla karşı karşıya gelmemek, gelmişseniz de işin içinden çıkabilmek için en kısa zamanda bizleri aramanızı tavsiye etmekteyiz.