Kesinleşen Hapis Cezasının Ertelenmesi

Kesinleşmiş Hapis Cezasının İnfazı Ertelenir mi?

Evet Ertelenir. Soruya kısa ve kesin cevap verdikten sonra açıklamalar kısmına girmek istiyorum. Şayet kasten işlenmiş suçlardan biri sebebiyle kesinleşmiş 3 yıl yada daha az süreli hapis cezasına mahkum edildiyseniz CGTİK gereği bu cezanın infazını Cumhuriyet Başsavcılığından talep edebilirsiniz. Tabi ki bu talepte bulunmak için bazı ön şartlarlar ve mevzuat hükümleri mevcuttur. Hakkınızdaki mahkûmiyet kararı taksirli bir suçtan kaynaklanıyorsa infazı ertelenebilir süre 5 yıla kadar çıkmaktadır.

Kesinleşen hapis cezasının ertelenmesiSiz yada bir yakınınız bu durumdaysa zaten kafanız yeterince meşgul ve telaşlı olacağından sizi hukuki detaylarla daha da sıkmak istemiyorum. “Kesinleşmiş ceza” kavramı, alınan cezanın Yargıtay’ca onandığını anlamına gelmektedir. Bu durumdaki kişi artık sanık değil hükümlüdür. Kasıtlı suçtan dolayı 3 yıl yada daha az, taksirli suçtan dolayı 5 yıl yada daha az kesinleşmiş cezası olan hükümlü çağrı üzerine cezaevine girecektir. Hakkında yakalama kararı çıkartılmayacaktır. Örneğin Trafik kazası neticesinde taksirli bir suç işlemiş ve 5 yıl cezası onanmış bir hükümlü infaz kanuna göre 28 ay cezaevinde kalacaktır. Kasıtlı suç neticesinde 3 yıllık cezası kesinleşmiş hükümlü de 12 ay cezaevinde olacaktır. Suçu meslek edinmemiş her insan için yaşadığı hayattan ve ailesinden, iş yaşamından hiçbir ön hazırlık yapmadan bu kadar uzun süreler ayrı kalmak telafisi zor hatta bazen imkânsız sonuçlar doğurmaktadır. Dolayısıyla hükümlü kişi açısından, en azından bazı işlerini, aile yaşantısını bu duruma bir ölçüde hazır hale getirmek için cezanın infazının ertelenmesi bulunmaz bir nimettir.

Ayrıca ceza aldığınız yargılamanız sonrasında sizi beraat ettirecek yada daha az ceza almanızı sağlayacak yeni deliller çıkmış ise CMK 311 kapsamında yapacağınız yeniden yargılanma talebiniz için de süreye sahip olacak ve beklide haksız yere hapis cezası almaktan kurtulacaksınız.

Peki her isteyen işlerini bahane ederek bu ertelemeye ulaşabilir mi?

Açıkça söylemek gerekirse tahmin edeceğiniz üzere Cumhuriyet Başsavcılığından infazın ertelenmesi kararı almak gerçekten çok zordur. Bu yola kesinlikle konusunda uzman bir avukatla çıkmanızı öneririm. Bu konunun uzmanı avukattan kastım bahsi geçen kararı daha önce almayı başaran bir avukattır. Her ne kadar başvurucunun gerekli şartlara haiz olması gerekliyse de bu talep için gerekli olan hazırlıklar ve dilekçenin yazılması tamamıyla tecrübe, uzmanlık ve deneyim işidir.

Aslan Abid Uğuz Hukuk Bürosu kendi ilk elemesini aşan başvurucuların tamamını istediği sonuca ulaştırmış olmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Siz yada bir yakınınız infaz erteleme konusunda hukuki destek alma durumundaysa vakit geçirmeden büromuzu arayıp randevu talep etmelidir. Öncelikle, telefon görüşmesi sonunda randevu talebiniz değerlendirilecektir. Toplantı talebiniz onaylanırsa gerekli kanuni şartlara haiz olup olmadığınız ve bu konu hakkındaki tüm detaylı bilgiler size aktarılacaktır. Randevu başvurusu kabul edilenlerden bu bilgilendirme toplantısı için bir ücret talep edilmemektedir.

Yargıtay da onaylanan ceza sonrası bu cezanın infazı için hükümlüye verilecek 10 günlük davet süresi de dahil olmak üzere infazın ertelenmesi kararını alabilmek için elinizde maksimum 20 ila 30 gün gibi çok kısa bir süre olacağını da hatırlatmak isterim. Anlaşılacağı üzere zamanın çok değerli olduğu ve seri hareket edilmesinin şart olduğu bir süreci yaşamaktasınız. Bu bağlamda, infazın ertelenmesi konusunda çok uzman ve kendine güvenen bir hukuk bürosu olduğumuzu tekraren ve önemle hatırlatırız.